Nowa broń do walki z otyłością.

Firma z USA opracowała implant gastryczny który ma wspomagać osoby cierpiące na otyłość w ograniczeniu rozmiarów zjadanych przez nich posiłków. Urządzenie zostało już poddane szeregowi testów w Europie i na ich drodze stwierdzono iż ma ono wiele zalet w porównaniu do innych technik które są w tym momencie stosowane w celu zwalczania otyłości.

Otyłość już od dosyć dawna stanowi problem zdrowia publicznego gdyż dotyka ona miliony osób na całym świecie jak również zaczynają na nią chorować coraz młodsze osoby. Jak wynika z danych o otyłości można mówić gdy stosunek masy ciała do wzrostu sięga 30 jednostek w skali BMI. Jest to granica powyżej której pojawia sie prawdziwe zagrożenie dla zdrowia osoby otyłej i mogą wystąpić wtedy różnego typu schorzenia począwszy od nadciśnienia, cukrzycy do problemów z układem oddechowym po bóle stawów. Dlatego też utrata wagi coraz częściej staje się imperatywem lecz niestety czasami terapii i diety okazują się niewystarczające lub tez nieskuteczne. Wtedy osoba z otyłością może podjąć inne kroki w kierunku pozbycia sie niebezpiecznych kilogramów. Może poddać się chirurgii gastrycznej, polegającej na zmniejszeniu rozmiarów żołądka co prowadzić ma do ograniczenia pobierania pokarmy lecz ze względu a to iż jest to operacja bardzo ciężka i wiąże się z dużą ilością niedogodności, pewna amerykańska firma IntraPace stowrzyła urządzenie które mogłoby stanowić alternatywę dla operacji. Jednocześnie osoby chore będą mogły dzięki nowo stworzonemu mechanizmowi jeść mniej. Gastryczny implant bo o nim właśnie mowa noszący nazwę Abiliti jest związany z czujnikiem i elektrodą a wszystkie te części urządzenia sa wprowadzane do żołądka za pomocą chirurgii endoskopowej. Urządzanie ma rozmiar karty kredytowej i jest w stanie wykrywać jedzenie w żołądku a później wysyłać odpowiednie sygnały do mózgu tak aby w nim zostało wytworzone uczucie sytości. Dokładnie rzecz ujmując kiedy chory na otyłość zaczyna jeść, czujnik w urządzeniu wykrywa jedzenie docierające do żołądka i wysyła sygnał do "krokomierza gastrycznego" który generuje serie impulsów elektrycznych w kierunku elektrody która jest przytwierdzana do ścianki żołądka. Elektroda odpowiednio stymuluje nerw błędy oraz produkcje część z hormonów które powodują oszukanie mózgu, prowokując w nim przekonanie o tym że człowiek jest najedzony.

W czasie prób klinicznych które miały miejsce w Europie naukowcy zaobserwowali iż chorzy którzy mieli okazje skorzystać z Abiliti, przeprowadzili redukcję swoich posiłków o 45%. Dodatkowo urządzenie można zaprogramować w taki sposób aby wyłączało się w czasie posiłku i odpalało między posiłkami tak aby ograniczyć podjadanie.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania