Kawa może przyczyniać się do zmniejszenie ryzyka nowotworów skóry.

Kawa - freerangestock.com

Kolejne dobre wieści na temat kawy. W tym przypadku naukowcy wykazali iż regularna konsumpcja kawy może przyczyniać się do redukcji ryzyka zachorowania na pewną postać raka skóry którym jest rak podstawnokomórkowy potocznie nazywany basaliomą. Dowodzące tego badanie ukazało się w ubiegłym tygodniu w amerykańskiej prasie specjalistycznej.

Korzystny efekt został zaobserwowany u pań jak równiez w mniejszym wymiarze u mężczyzn i stanowi on odkrycie które na pewno cieszy wszystkich miłośników czarnego napoju. Od wielu lat naukowcy nie przestają sugerować tego iż kawa która jest napojem docenianym w każdym zakątku świata może wpływać korzystnie na obniżenie ryzyka zapadnięcia na niektóre nowotwory w tym również na groźnego raka prostaty czy szyjki macicy. To właśnie powoduje iż opublikowane w sierpniu 2010 roku badanie wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Waszyngton wykazuje że u badanych myszy istnieje związek między zawartą w kawie kofeiną która dociera do organizmu a zmniejszeniem prawdopodobieństwa zachorowania na raka skóry. Lecz nadal nie zostało ustalone w 100% że taki sam mechanizm występuje u ludzi - aż do tej pory do ostatnich badań naukowców z USA. W rzeczywistości nowe badanie które przedstawili naukowcy na konferencji amerykańskiego stowarzyszenia badan nad rakiem potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia o korzystnym wpływie konsumpcji kawy. Badania pokazują iż regularnie spożywana kawa powoduje do zmniejszenie ryzyka powstawania raka podstawnokomórkowego. Aby skonstruować takie wnioski naukowcy przebadali dane z dwóch obszernych badań wykonanych wcześniej gdzie jedno z nich odnosiło sie do ponad 72 tysięcy pacjentów którzy byli obserwowani w latach 1984-2008 a w drugim badaniu obserwowanych było kolejnych 40 tysięcy pacjentów których obserwacja trwała od roku 1986 do 2008. Właśnie po przeanalizowaniu badań naukowcy stwierdzili iż panie które każdego dnia wypijają ponad 3 filiżanki kawy są w 20% mniej zagrożone wystąpieniem u nich raka podstawnokomórkowego w porównaniu do kobiet które nie piją kawy w podobnych ilościach lub w ogóle jej nie spożywają. Wyniki wskazujące na pozytywy płynące z picia kawy zostały również zauważone w przypadku spożywania napoju przez panów lecz w mniejszym zakresie. Zmniejszenie ryzyka w ich przypadku wynosiło tylko 9%.

Jak na razie naukowcy nie umieją wyjaśnić rozbieżności w uzyskanych wynikach nie mówiąc o tym iż sam rezultat badań był dla nich wielkim zaskoczeniem. Naukowcy na ten moment nie znają również molekułów i mechanizmów które odpowiadają za efekt antyonkogenny gdyż w rzeczywistości związek jaki został uzyskany u myszy nie był identyczny co ten jaki występuje u ludzi lecz tylko podobny. W przebiegu badania zrealizowanego wcześniej naukowcy z USA wyzyskali iż kofeina które zostanie zaaplikowana w postaci pomady na skórę gryzoni wpływała ochornnie na poziomie molekularnym powodując neutralizacje pewnej proteiny mogącej być molekuła odgrywająca kluczową role w namnażaniu się uszkodzonych fragmentów skóry przez promieniowanie UV . Jednakże w badaniu jakie było ostatnio omawiane mówi się nie o smarowaniu skóry kawą a o jej wlewie do organizmu czyli piciu co od razu sugeruje zachodzenie innego mechanizmu ochronnego. Badanie w obliczu uzyskanych wyników sugeruje iż konsumpcja kawy zawierającej kofeinę jest ważnym czynnikiem w zapobieganiu występowaniu nowotworu skóry.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze