Spożywanie większych ilości zielonych warzyw pomaga sercu, zmniejsza ryzyko otyłości i...

szpinak by Simon Howden/ www.freedigitalphotos.net

Wielu z nas, gdy było małymi dziećmi, często słyszało od rodziców "Zjedz warzywa, są dla ciebie dobre i zdrowe". Niestety podczas posiłku warzywa są odbierane przez maluchy z obrzydzeniem, a ich konsumpcja kojarzy się z przykrym obowiązkiem i czymś nieznośnym.

Nasi rodzice na pewno mieli racje, a trzy nowe badania dodatkowo to potwierdzają, ponieważ pokazują, że związek chemiczny zwany azotanem- znajdujący się w zielonych warzywach takich jak szpinak, sałata i seler- może pomóc utrzymać w dobrym zdrowiu nasze serce, zmniejszyć ryzyko otyłości i cukrzycy.

Naukowcy z University of Cambridge i University of Southampton w Wielkiej Brytanii przeprowadzili 3 badania.

W pierwszym badaniu opublikowanym w The FASEB Journal naukowcy odkryli, że spożywanie większych ilości warzyw bogatych w azotany może zmniejszać produkcję hormonu wytwarzanego przez wątrobę i nerki, zwanego erytropoetyną. Hormon ten reguluje ilość czerwonych krwinek w organizmie.

Zespół wyjaśnia, że przy dużych wysokościach lub chorobach układu krążenia, ciało podlega niedoborowi tlenu. W celu uzyskania większej ilości tlenu w organizmie, erytropoetyna zwiększa produkcję krwinek. Jednak wysokie ilości komórek krwi mogą spowodować, że krew staje się zbyt gęsta. Oznacza to, że organy i tkanki organizmu mogą zostać pozbawione tlenu, ponieważ krew nie będzie w stanie płynąć przez małe naczynia krwionośne, aby się do nich dostać.

Odkrycia badaczy wskazują jednak, że spożywanie większej ilości warzyw bogatych w azotany może rozrzedzać krew poprzez obniżenie liczby wytwarzanych czerwonych krwinek, co mogłyby mieć istotny wpływ na zdrowie. Dr Murray mówi: "Pokazujemy tu, że azotany w diecie mogą pomóc regulować dostawę tlenu do komórek i tkanek, oraz jego zużycie, dopasowując popyt i podaż na tlen. To zapewnia komórkom i tkankom w organizmie otrzymywanie wystarczającej ilości tlenu potrzebnego do funkcjonowania bez potrzeby nadprodukcji czerwonych krwinek, która może sprawić, że krew stanie się zbyt gęsta (...)"

Ponadto naukowcy spostrzegli, że ich odkrycie może doprowadzić do znalezienia lepszych sposobów na dostarczanie tlenu do komórek, które mogłyby pomóc pacjentom znajdującym się na oddziałach intensywnej terapii.

Drugie badanie pojawiło się niedawno w The Journal of Physiology. Zespół potwierdził pierwsze odkrycia w badaniach na szczurach.

Szczury zostały narażone na duże wysokości, w celu zwiększenia produkcji czerwonych krwinek. Okazało się, że szczury, których dieta zawierała azotany były lepiej chronione przed wieloma chorobami serca i krążenia niż szczury, których dieta nie zawierała azotanów.

Według naukowców otrzymane wyniki są skutkiem tego, że azotan zwiększa wytwarzanie związku, który rozszerza naczynia krwionośne. Co więcej, badacze odkryli, że azotan chroni białka w komórkach serca, które mają kluczowe znaczenie dla jego zdrowia.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania