Szybki marsz zdrowy dla mózgu

Według obserwacji amerykańskich naukowców, którzy przeprowadzili badania na 300 ochotnikach którzy na początku badania klinicznego mieli po 65 lat, chodzenie szybkim krokiem na długie dystanse, pozwala ludziom w podeszłym wieku na utrzymanie większej objętości istoty szarej mózgu a tym samym większej ilości neuronów. Może to skutkować zmniejszeniem ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera czy pojawienia się demencji.

Według wyników badań, przejście 10-15 km na tydzień, w stałym rytmie, było związane z większą objętością istoty szarej mózgu u osób starszych, a ryzyko ucierpienia z powodu spadku funkcji poznawczych było aż 2 razy mniejsze. Na początku badania, ochotnicy cieszący się dobrą kondycją funkcji poznawczych i neurologicznych, ocenili przebyty tygodniowo dystans. Po upływie 9 lat, objętość ich istoty szarej mózgu została zmierzona za pomocą rezonansu magnetycznego o wysokiej rozdzielczości. Specjaliści stwierdzili, iż objętość tej części mózgu była większa w regionach kluczowych mózgu jedynie u tych ludzi, którzy tygodniowo przemierzali dystans od 10 do 15 km. Zauważyć należy, że chodzili oni w stałym rytmie, w przeciwieństwie do innych uczestników testu.

Dane z badań pozwalają badaczom na ustanowienie progu aktywności fizycznej, którego należy przestrzegać aby osiągnąć efekty dotyczące objętości istoty szarej „starszych mózgów”. Podkreślają również, że chodzi tutaj o dane jakie były zarejestrowane tylko oda czas obserwacji oraz że inne badania obrazowania neurologicznego są dodatkowo potrzebne. Dokładny mechanizm wpływu aktywności fizycznej na aktywność mózgu pozostaje dalej niewyjaśniony.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania