Tajemnicy nadwagi mamy szukać w wątrobie?

994_cukier.jpg

Receptor który znajdują się w żyle wrotnej wątroby według naukowców jest współodpowiedzialny za powiększony apetyt. Ograniczenie działania receptora może być skuteczną bronią w walce z nadwaga - tak ocenia pracujący w USA naukowiec z Portugalii.

Kierowany przez dr. Albino Oliviera Maia naukowcy zespół z Uniwersytetu w Duke udowodniła iż zmniejszenie działania receptora umiejscowionego w żyle wrotnej wątroby jest nadzieja na walkę z otyłością. Po zarejestrowaniu podwyższonego poziomu cukru we krwi, receptor zaczyna działać wysyłając do mózgu sygnały które wzmagają łaknienie - takie sa wyniki badań zawartych na lamach lizbońskiego dziennika "Diario de Noticias". Doświadczenia naukowców dr Oliviery Mai są potwierdzeniem iż zwiększona ilość glukozy we krwi jest rozpoznawana w wątrobie która wysyła sygnał do poinformowania mózgu aby wytwarzał większe ilości dopaminy tzw. hormonu szczęścia. Efektem takiego zjawiska jest to iż nasz apetyt na jedzenie rośnie. Przeprowadzonych kilka serii testów na myszach dowiodło iż przy zredukowaniu działania receptora istnieje możliwość ograniczenia tycia bez konieczności stosowania przez pacjenta restrykcyjnej diety. Podobne rezultaty są spodziewane w przypadku ludzi. Naukowcy są w trakcie prac nad środkiem który umożliwiłby powstrzymanie wysyłanego sygnału tak aby nie dotarł do mózgu.

Według naukowców nowe odkrycie będzie w przyszłości źródłem do ograniczenia liczby odchudzających kuracji w tym również do zmniejszenia liczby zabiegów chirurgicznego usuwania tłuszczu u osób które walczą z nadwagą olbrzymią.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania