Telewizyjne gotowanie mniej zdrowe niż dania gotowe

kucharki, By stockimages/ www.freedigitalphotos.net

Dania przygotowane na podstawie przepisów oferowanych przez kucharzy telewizyjnych są mniej zdrowe od gotowych potraw sprzedawanych w supermarketach – pokazują badania opublikowane w British Medical Journal.

Badacze z z Newcastle University wzięli pod lupę 100 dań głównych, których autorami byli sławni kucharze telewizyjni; Lorraine Pascale , Jamiego Olivera, Hugha Fearnley-Whittingstalla, Nigelli Lawson. Dania te porównali z posiłkami oferowanymi przez supermarkety Tesco, Sainsbury i Asda. Punktem odniesienia były wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Obserwacje pokazały, że dania celebrytów zawierały dużo więcej kalorii, tłuszczów (w tym nasyconych) i cukru, od dań z supermarketów. Niższa była w nich jedynie zawartość soli.

Naukowcy zaapelowali do wydawców o umieszczanie informacji o wartości odżywczej przy publikowanych przepisach w książkach kucharskich autorstwa znanych osób.

Rzeczniczka Lorraine Pascale odnosząc się do powyższego poinformowała, że oferowane książki kucharskie dotyczą raczej gotowania niż zdrowego odżywania i są w nich przepisy zarówno na dania zdrowe, jak i potrawy bardziej treściwe.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania