Braki witaminy D przyczyną otyłości

Eggs - freerangestock.com

U dzieci z niedoborami witaminy D, występuje większe gromadzenie się tkanki tłuszczowej wokół talii oraz takie dzieci tyją szybciej niż ich rówieśnicy z prawidłowym poziomem tej substancji.

Witamina D w większości powstaje w skórze pod wpływem promieniowania świetlnego, a pozostała cześć jest dostarczana organizmowi z pożywieniem (formy endo i egzogenna). Należało by więc pamiętać zarówno o spacerach jak i o tranie w diecie dziecka, uwzględnieniu w niej takich ryb jak łosoś, sardynki, tuńczyk czy produktów typu masło, śmietana, wątróbki zwierzęce i żółtka jaj. Badacze jednak nadal są w sporze w ustaleniu optymalnej dla zdrowia dawki witaminy D. Akumulacja tłuszcz wokół talii może prowadzić do otyłości centralnej, brzusznej. Przez podwyższony stan WKT w surowicy i zaburzeniu ich metabolizmu dochodzi do rozwoju dyslipidemii, uszkodzeń wysp Langerhansa trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny oraz insulinooporności, co może być przyczyną rozwoju cukrzycy typu 2., oraz chorób sercowo-naczyniowych. Badania nad tym tematem zostały podjęte przez epidemiologa z Uniwersytetu Michigan, Eduarda Villamora i jego współpracowników z Narodowego Uniwersytetu Kolumbii. W 2006 roku naukowcy zebrali grupę 479 dzieci w wieku od 5 do 12 lat z Bogoty i śledzili ich życie przez około 30 miesięcy. Stężenie witaminy D zostało określone na początku badania, potem oceniane zostały związki pomiędzy cholekcyferolem a zamianami dotyczącymi 3 wskaźników zawartości lipidów w organizmie: wskaźnika BMI, obwodu talii oraz grubości podłopatkowego fałdu skórno-tłuszczowego.

Naukowcy odkryli iż dzieci z najniższym poziomem witaminy D w organizmie miały znaczne tendencje do szybszego tycia niż dzieci które witaminy D w organizmie miały pod dostatkiem. Co więcej u osób z najniższymi stężeniami związku znaczna ilość tkanki tłuszczowej gromadziła się w okolicach brzucha. U dziewczynek niedobory tej witaminy prowadziły do spowolnienia wzrostu, co nie następowało u chłopców.

Z badań wynika, że niski poziom witaminy D zagraża nie tylko powszechnie znaną krzywicą ale również otyłością . Jednak problem niedoboru witaminy jest powszechny na całym świecie, co widać po zapoznaniu się ze wskaźnikiem otyłości. W przyszłości należy sprawdzić, czy zwiększenie ilości witaminy D w organizmie może zmniejszyć ryzyko dziecięcej otyłości i wczesnego rozwoju przewlekłych chorób tj. cukrzyca.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania