Napoje dietetyczne nie zwiększają apetytu

diet-coke.jpg

Z nowego badania wynika, że napoje dietetyczne nie wpływają bardziej niż woda na apetyt, ani nie powodują, że ludzie spożywają większą ilość pokarmów słodkich czy tłustych.

Badania zostały przeprowadzone przez ekspertów pod kierunkiem Carmen Piernas z Univeristy of North Carolina w Chapel Hill Gillings School of Global Public Health i zostały opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition.

Ustalenia te są sprzeczne z poprzednim badaniem, które wykazało, że napoje zawierające sztuczne słodziki mogą zakłócić pracę hormonów związanych z głodem, w rezultacie spowodować konsumpcję większej ilości jedzenia.

To badanie wykazało, że gazowane napoje dietetyczne nie mogą być tak złe jak powszechnie się wierzy.

Naukowcy obserwowali 318 dorosłych osób z nadwagą. Połowa pacjentów otrzymywała dziennie, co najmniej dwie porcje słodkich napojów z wodą, a druga połowa zastępowała je napojami dietetycznymi w tym:
• Colą dietetyczną
• Dietetyczną herbatą Lipton
• Napojem Diet Mountain Dew

Obie grupy obniżyły średnie dzienne spożycie kalorii w stosunku do początku badania, a także spożyły porównywalną ilość tłuszczu, cukru, węglowodanów i kalorii, po trzech i sześciu miesiącach.

Jedyne różnice były takie, że osoby spożywające wodę w swojej diecie miały więcej owoców, warzyw, a osoby pijące napoje dietetyczne nie jadły tyle deserów w porównaniu do ich diety przed badaniem.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania