Podróżowanie pieszo lub na rowerze do pracy lepsze dla zdrowia psychicznego niż jazda samochodem

Woman With Car Broke Down, by  Witthaya Phonsawat, freedigitalphotos .jpg

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez ekonomistów zdrowia z Uniwersytetu Wschodniej Anglii oraz Centrum Badań Diety i Aktywności w Wielkiej Brytanii podróżowanie do pracy pieszo lub na rowerze jest lepsze dla zdrowia psychicznego ludzi niż jazda samochodem.

Zespół zbadał dane zbierane przez 18 lat, prawie 18 000 osób dojeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii w wieku 18-65 lat. Uwzględniały one różne aspekty zdrowia psychicznego, m. in. uczucie bezużyteczności i nieszczęścia, nieprzespane noce, zdolność radzenia sobie z problemami. Naukowcy uwzględnili także podstawowe czynniki wpływające na samopoczucie takie, jak: dochody, posiadanie dzieci, przeprowadzki lub zmiana pracy.

Wyniki sugerują, że ludzie odnotowywali poprawę swojego samopoczucia, kiedy zrezygnowali z dojazdów do pracy pojazdami mechanicznymi na rzecz chodzenia pieszo lub jazdy na rowerze, ponieważ czuli się bardziej zdolni do koncentracji i ”mniej pod presją” niż, gdy prowadzili samochód.

Naukowcy podkreślają, że dobry wpływ pieszych wędrówek i przejażdżek rowerowych jest znany od zawsze.

Wynik wskazują także na to, że podróż środkami transportu publicznego jest także związana z większym komfortem psychicznym niż jazda samochodem do pracy. Tutaj czas dojazdu jest ”również ważnym czynnikiem wpływającym na dobre samopoczucie”.

Adam Martin, główny badacz mówi:
"Jedno wynikające z badań stwierdzenie było zaskakujące - osoby dojeżdżające do pracy za pomocą publicznego transportu czuły się lepiej niż podczas jazdy samochodem. Można pomyśleć, że takie rzeczy jak opóźnienia, tłumy dojeżdżających do pracy są przyczyną znacznego stresu w tym przypadku. Jednak autobusy czy też pociągi również dają ludziom czas na relaks. Mogą oni czytać, nawiązywać towarzyskie relacje. Wydaje się, iż przez to, że korzystanie z publicznego transportu zwykle wiąże się także ze spacerem do przystanku autobusowego czy stacji kolejowej sprawia dodatkowo, że ludzie czują się lepiej".

Źródło: MedicalNewsToday

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania