Pokarm bogaty w potas może zmniejszyć ryzyko udaru u starszych kobiet

banany, by adamr/ www.freedigitalphotos,net

Badacze odkryli, że starsze kobiety, których dieta obejmuje żywność bogatą w potas mogą mieć mniejsze ryzyko udaru i mają większą średnią długość życia niż panie spożywające produkty o niższej zawartości potasu.

Badanie, opublikowane w American Heart Association (AHA) czasopiśmie Stroke, również sugeruje, że kobiety po menopauzie czerpią większe korzyści z pokarmów bogatych w potas o ile nie mają wysokiego ciśnienia krwi.

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych, z których 60% przypadków udaru mózgu dotyczy kobiet. Potas już wcześniej powiązano z mniejszym ryzykiem udaru mózgu, ale do tej pory niewiele danych skupiało się na jego skutkach w starszym wieku oraz jego różnych rodzajach.

"Poprzednie badania wykazały, że spożycie potasu może obniżyć ciśnienie krwi. Jednak nie było jasne czy spożycie potasu może zapobiec udarowi mózgu lub zgonowi," wyjaśnia dr Sylvia Wassertheil-Smoller, jedna z autorów badania z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku.

Organizm wykorzystuje potas do utrzymania normalnego bilansu wodnego między komórkami oraz płynami ustrojowymi. Potas jest także niezbędny do skurczu mięśni, co dotyczy tego jak nerwy odpowiadają na stymulację oraz na skuteczne funkcjonowanie enzymów komórkowych.

Niestety, badania wskazują, że wiele starszych amerykańskich kobiet nie przyjmuje zalecanej ilości potasu w diecie, która wynosi co najmniej 4700 mg potasu dziennie- wg US Department of Agriculture (w tłum. Departament Rolnictwa USA).

Dr Wassertheil-Smoller twierdzi, że "tylko 2,8% kobiet w naszym badaniu osiąga lub przekracza ten poziom."

Źródło: Medical News Today

Dla przypomnienia najbogatszymi źródłami potasu (zawartość potasu w 100 g produktu) są między innymi: morele suszone (1666 mg), figi suszone (938 mg), awokado (600 mg), banany (395 mg), ziemniaki (357 mg - o innych właściwościach ziemniaka możesz przeczytać w artykule Jakie są korzyści zdrowotne ziemniaków), seler (320 mg), kiwi (290 mg), pomidory (282 mg).

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania