Za dużo białka w średnim wieku "szkodliwe jak palenie"

grill, by amenic181/www.freedigitalphotos.net

Dwa nowe badania stwierdzają, że niskie spożycie białka może być kluczem do długiego i zdrowego życia, przynajmniej do późnej starości. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zdrowej diety, przeprowadzone analizy, podkreślają również potrzebę badania nie tylko ilości spożywanych kalorii, ale także tego, skąd te kalorie pochodzą - na przykład, czy białko jest pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego.

Innym kluczowym odkryciem jest sugestia, że choć dieta wysokobiałkowa w krótkim czasie może pomóc człowiekowi stracić na wadze i tkance tłuszczowej, w dłuższej perspektywie może zaszkodzić zdrowiu i zmniejszyć żywotność.

Oba badania zostały opublikowane w czasopiśmie Cell Metabolism.

Pierwsze badanie było prowadzone przez profesora University of Southern California, Valter'a Longo. Badacz wraz z kolegami wykazał, że wysokie spożycie białka jest związane z podwyższonym ryzykiem nowotworu, cukrzycy oraz śmierci u osób dorosłych w średnim wieku, chociaż nie dotyczyło to osób starszych, które mogą korzystać z umiarkowanego spożycia białka. Ponadto, efekt ten jest znacznie mniejszy, kiedy białko pochodzi ze źródeł roślinnych.

Drugie badanie prowadził Stephen Simpson, profesor z University of Sydney w Australii, którego grupa prowadziło badania na myszach. Zespół badawczy stwierdził, że dieta uboga w białko i bogata w węglowodany jest związana z najdłuższą długością życia.

Oba badania wskazują, że nie tylko kalorie, ale także kompozycja diety - w szczególności w zakresie ilości i rodzaju białka - mogą określać długie i zdrowe życie.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania