Na łamach pisma The FASEB Journal dowiadujemy się, że wbrew powszechnej opinii o niewielkich wartościach odżywczych pieczarek, są one bardzo zdrowe.
Pierwsze badanie prowadzone przez okres jednego roku przez naukowców z Johns Hopkins Weight Management Center w Baltimore (USA) pokazało, że skutecznym sposobem utraty wagi jest zastąpienie czerwonego mięsa w naszej diecie pieczarkami.
W tym badaniu uczestniczyły 73 osoby, których średni wiek wynosił około 48 lat, w większości były to kobiety. Uczestnicy podzielono na dwie grupy:
• I gr: zobowiązana do spożywania 1 filiżanki grzybów dziennie, zamiast takiej samej ilości mięsa
• IIgr: zobowiązana do stosowania standardowej diety opartej na mięsie
Po roku okazało się że osoby z pierwszej grupy schudły średnio 3,2 kg oraz w przeciwieństwie do grupy kontrolnej miały lepsze wyniki ogólne, dotyczące zawartości tłuszczu, mięśni, kości i wody w organizmie.
Następne badanie pokazało, że pieczarki są źródłem witaminy D. Naukowcy wykazali, że jedzenie suszonych, sproszkowanych grzybów może być tak samo skuteczne w zachowaniu odpowiedniego poziomu witaminy w organizmie jak zażywanie jej suplementów diety, zawierające 2000IU witaminy D2 i D3. Zaleca się, więc spożywanie pieczarek w okresach, kiedy światło słoneczne jest mniej dostępne, takich jak jesień i zima.
Inne badania dowodzą, że spożywanie jednej lub dwóch porcji pieczarek lub grzybów shiitake dziennie może stymulować układ immunologiczny, poprawia odporność i czynności samonaprawcze organizmu, jak również hamuje go w razie nadmiernej reakcji immunologicznej. Takie wyniki pokazują prace badawcze naukowców z Uniwersytetu Florydy.
Eksperymenty z udziałem myszy, uczonych z Human Nutrition Research Center on Aging at Tufts University w Bostonie potwierdzają te wyniki, pokazały bowiem, że dieta składająca się z suszonych pieczarek poprawia mysią odporność na zakażenia salmonellą.
Źródło: tech.money.pl
Chętnie coś z tym zrobię, | 14 Lut, 01:30 | |
Znam Panią Renatę od 1,5 | 11 Lut, 08:53 | |
Strasznie tragiczna sprawa | 2 Lut, 11:09 | |
Przeczytałam opinie na tym | 28 Sty, 13:43 | |
Nie da się złego słowa | 27 Sty, 16:01 | |
Jestem zadowolona z wizyty. | 27 Sty, 13:58 | |
Za to inna lekarka ma sporo | 22 Sty, 02:14 | |
Aktualne? | 10 Sty, 20:54 | |
Dramat, 5 lat straciłam u | 7 Sty, 13:39 | |
Lekarz może nie jest bardzo | 6 Sty, 03:44 |
Napisz opinię